Detalji obuke

Aktuelne obuke i radionice   /   BZR – priprema za polaganje stručnog ispita

Detalji

  • Način realizacije:On line (ZOOM platforma)
  • Vreme:16, 17, 20,23. i 24. jun 2025. godine od 10h
  • Predavači:Vera Božić Trefalt, mr Sima Kosić i prof. dr Petar Bulat
  • Kotizacija i popusti:Uskršnji popust od 20% plus dodatni popusti (detalji na stranici)

BZR – priprema za polaganje stručnog ispita

KOMPLETNA PRIPREMA ZA POLAGANJE STRUČNOG ISPITA ZA SARADNIKE (3 NASTAVNA DANA) I ZA SAVETNIKE (5 NASTAVNIH DANA)

Zbog velike zainteresovanosti, oglašavamo upis nove, osme grupe polaznika.

Prema novom Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu („Sl. glasnik RS“, broj 35/2023) koji je stupio na snagu 7. maja 2023. godine, kao i u skladu sa Pravilnikom o načinu izdavanja, obnavljanja ili oduzimanja licenci za obavljanje poslova u oblasti BZR i Pravilnikom o programu i načinu polaganja stručnog ispita za obavljanje poslova BZR (“Službeni glasnik RS”, br. 76/2024 od 13. septembra 2024. godine), poslodavac može za  poslove BZR da angažuje isključivo lica koja imaju položen stručni ispit. Isti uslov važi čak i za poslodavce koji imaju do 20 zaposlenih i koji, po Zakonu mogu sami da obavljaju ove poslove (član 47. Zakona).

Uslovi za sticanje licence za savetnika, odnosno za saradnika, određeni su članovima 48. i 49. Zakona o BZR i odnose se kako na delatnost kojom se poslodavac bavi (određene delatnosti moraju imati savetnike), tako i vrstom i stepenom stručne spreme lica određenog za poslove BZR (dok se za savetnika traži isključivo visoka stručna sprema obima 240 ESPB i to određenih strukovnih polja, za saradnike se priznaje i visoka stručna sprema u obimu od 180 ESPB, značajno šireg strukovnog obima). 

Stručni ispit se polaže  isključivo u Upravi za bezbednost i zdravlje na radu, ali priprema za polaganje nije zakonom predviđena, tako da je ostavljeno kandidatima da se sami za njega pripremaju. Iz tog razloga, Institut za ekonomsku diplomatiju pokreće obuku koja će polaznicima omogućiti da savladaju kompletnu materiju propisanu Zakonom o BZR i pripreme se za uspešno polaganje ispita.

Obzirom na objavljeni Pravilnik, ova obuka je prva koja je podelila pripremu za polaganje stručnog ispita za savetnika i pripremu za polaganje stručnog ispita za saradnika.

(kompletan program obuke u pdf formatu možete preuzeti OVDE )

Uzimajući u obzir da je propisani Program za polaganje stručnog ispita za sticanje licence za savetnika i za saradnika različit u obimu, Institut za ekonomsku diplomatiju je ovog puta (obzirom na objavljeni Pravilnik o programu i načinu polaganja stručnog ispita za obavljanje poslova BZR i poslova odgovornog lica), podeljen u dva segmenta: Pripremna nastava za polaganje stručnog ispita za saradnike (u trajanju od 3 nastavna dana, odnosno 18 nastavnih časova) i za polaganje stručnog ispita za savetnike (u trajanju od 5 nastavnih dana, odnosno 30 nastavnih časova).

  1. Vera Božić Trefalt, ekspertkinja za bezbednost i zdravlje na radu, višegodišnja direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Republike Srbije
  2. Mr Sima Kosić, ekspert za bezbednost i zdravlje na radu
  3. dr Petar Bulat, specijalista medicine rada i uži specijalista profesionalne toksikologije kao i radiološke zaštite
  • Organizacija i metode
    • Obuka se realizuje sa ukupnim fondom od 18 (za saradnnike), odnosno 30 (za savetnike) nastavnih časova.
    • Nastava za polaganje stručnog ispita za saradnike se realizuje u 3 nastavna dana, i to 16, 17. i 24. juna 2025. godine.
    • Nastava za polaganje stručnog ispita za savetnike se realizuje u 5 nastavbnih dana, i to 16, 17, 20, 23. i 24. juna 2025. godine.
    • Obuhvata detaljnu obradu svih tema predviđenih planom i programom za polaganje stručnog ispita za BZR,  obimnu literaturu za pripremu ispita, konsultacije i objašnjenja, kao i simulaciju testnih pitanja sa odgovorima.
    • Kako bi izašli u susret učesnicima koji ne žive u Beogradu, obuku realizujemo on line (preko ZOOM platforme), obzirom da bi troškovi putovanja i smeštaja za 5 nastavnih dana bili prilično visoki.

Kotizacija za 5 nastavnih dana (priprema za polaganje stručnog ispita za savetnike u trajanju od 30 časova) iznosi 69.500,00 (+PDV). Sa umanjenjem na ime uskršnjeg popusta od 20% kotizacija iznosi svega 55.600,00 (+PDV).

Kotizacija za 3 nastavna dana (priprema za polaganje stručnog ispita za saradnike u trajanju od 18 časova) iznosi 46.000,00 (+PDV). Sa umanjenjem na ime uskršnjeg popusta od 20% kotizacija iznosi svega 36.800,00 (+PDV).

U ovom terminu, pripremili smo za vas čitav set značajnih popusta, koji se međusobno kombinuju i sabiraju:

  • Na sve prijave u ovom terminu odobravamo popust od 20%
  • Za dva i više učesnika iz iste organizacije  odobravamo dodatnih 5% popusta.
  • Za fizička lica odobrava se dodatnih 5% popusta.
  • Ukoliko ste bili učesnik/učesnica bilo koje obuke u našoj organizaciji u ovoj godini koja je imala za temu bezbednost i zdravlje na radu, odobravamo 5% popusta na već predviđene popuste.

Informacije i prijavljivanje:

Prijavu možete izvršiti klikom na dugme “Prijavite se”, gde možete preuzeti formular u .doc formatu i dostaviti ga na bilo koji od naših mejlova, ili popunjavanjem elektronske prijave.

prijava@economicdiplomacy.co.rs

ied.bg@mts.rs

jsimovic@economicdiplomacy.co.rs

011/3077612, 063/509972

Program pripremne obuke za polaganje ispita po nastavnim danima

1) Sistem bezbednosti i zddravlja na radu u Republici Srbiji

  • Pojam i materija Ustava – Zabrana diskriminacije; nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta; pravo na rad; pravo na štrajk; zdravstvena zaštita; sloboda preduzetništva; nadležnost RS
  • Zakonodavstvo u oblasti BZR – Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu
  • Krivično zakonodavstvo – povreda prava po osnovu rada i prava iz socijalnog osiguranja; povreda prava na štrajk; zloupotreba prava na štrajk; zloupotreba prava iz socijalnog osiguranja; nepreduzimanje mera zaštite na radu; nesavesno pružanje lekarske pomoći; izazivanje opasnosti neobezbeđenjem mera zaštite na radu; nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova; oštećenje brana, nasipa i vodoprivrednih objekata; uništenje, oštećenje i uklanjanje zbakova kojima se upozorava na opasnost; neotklanjanje opasnosti; nedozvoljeno postupanje sa eksplozivnim i zapaljivim materijalom; neovlašćeno pribavljanje i ugrožavanje bezbednosti nuklearnim materijama; teška dela protiv opšte sigurnosti; sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje; napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti; neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću.

2) Prava, obaveze i odgovornosti poslodavca i zaposlenih prema propisima iz oblasti rada, zdravstvene zaštite i socijalnog osiguranja

  • Opšti propis o radu (Zakon o radu); osnovne odredbe  (predmet, međusobni odnos zakona i kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu, osnovna prava i obaveze, zabrana diskriminacije); Zasnivanje radnog odnosa (uslovi za zasnivanje radnog odnosa, ugovor o radu, stupanje na rad, radni odnos za obavljanje poslova sa povećanim rizikom; Radni odnos za obavljanje poslova van prostorija poslodavca; obrazovanje, stručno osposobljavanje i usavršavanje; radno vreme (pojam radnog vremena, puno i nepuno radno vreme, skraćeno radno vreme, prekovremeni rad, raspored radnog vremena, preraspodela radnog vremena, noćni rad i rad u smenama); odmori i odsustva (odmor u toku dnevnog rada, dnevni odmor, nedeljni odmor, godišnji odmor); zaštita zaposlenih (opšta zaštita, zaštita ličnih podataka, zaštita omladine, zaštita materinstva, porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta, odsustvo sa rada radi posebne nege deteta ili druge osobe, zaštita osoba sa invaliditetom i zaposlenog sa zdravstvenim smetnjama; naknada zarade; druga prianja; izmena ugovora o radu (izmena ugovorenih uslova rada, upućivanje na rad kod drugog poslodavca); razlozi za otkaz; organizacija zaposlenih i poslodavaca (savet zaposlenih, pravna i poslovna sposobnost sindikata i udruženja poslodavaca); kolektivni ugovori (predmet i oblik kolektivnog ugovora, učesnici u zaključivanju kolektivnog ugovora); nadzor; kaznene odredbe.
  • Opšti propis o zdravstvenoj zaštiti (Zakon o zdravstvenoj zaštiti); učesnici u zdravstvenoj zaštiti; društvena briga za  zdravlje na nivou poslodavca; oblik, vrste, uslovi za osnivanje i prestanak rada zdravstvenih ustanova; zdravstvene ustanove koje obavljaju zdravstvenu delatnost na primarnom nivou zdravstvene zaštite; Zavod za medicinu rada; nadzor nad radom zdravstvene ustanove, drugog pravnog lica i privatne prakse; kaznene odredbe
  • Opšti propis o zdravstvenom osiguranju (Zakon o zdravstvenom osiguranju); obavezno zdravstveno osiguranje; osiguranici; sticanje i utvrđivanje svojstva osiguranog lica; prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja; pravo na zdravstvenu zaštitu; zdravstvene usluge koje se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja; zdravstvena zaštita koja se ne obezbeđuje u obaveznom zdravstvenom osiguranju; pravo na naknadu zarade (za vreme pripvremene sprečenosti za rad – slučajevi i uslovi za sticanje prava na naknadu zarade; slučajevi u kojima ne pripada pravo na naknadu zarade; visina naknade zarade; obezbeđivanje isplate naknade zarade); upućivanje osiguranika na ocenu radne sposobnosti pred nadležnom organizacijom za penzijsko i invalidsko osiguranje; izabrani lekar; naknada štete u sprovođenju obaveznog zdravstvenog osiguranja.
  • Opšti propis o penzijskom i invalidskom osiguranju (Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju); obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje; lica kojima se obezbeđuju prava za slučaj invalidnosti i telesnog oštećenja prouzrokovanih povredom na radu ili profesionalnom bolešću; prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja; invalidska penzija; novčana naknada  za telesno oštećenje prouzrokovano povredom na radu, odnosno profesionalnom bolešću; staž osiguranja koji se računa sa uvećanim trajanjem; naknada štete

Opšte i posebne mere bezbednosti i zdravlja na radu

  1. Objekti, prostorije i prostori namenjeni za rad (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad na radnom mestu)
  2. Sredstva za rad (Pravilnik o preventinim merama  za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme  za rad)
  3. Lična zaštitna oprema (Pravilnik o preventivnim merama  za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu)
  4. Oznake za bezbednost i/ili zdravlje na radu (Pravilnik o obezbeđivanju oznaka za bezbendost i/ili zdravlje na radu)
  5. Mere prve pomoći (Pravilnik o načinu pružanja prve pomoći, vrsti sredstava i opreme koji moraju biti obezbeđeni na radnom mestu, načinu i rokovima osposobljavanja zaposlenih za pružanje prve pomoći)
  6. i 7. Preventivne mere u vezi sa bezbednošću i zdravljem na radu  mladih, zaposlene žene za vreme trudnoće izaposlene koja doji dete (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad mladih i Pravilnik o merama za bezbedan i zdrav rad zaposlene žene za vreme trudnoće, porodilje i zaposlene koja doji dete.

1) Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri izlaganju hemijskim materijama (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri izlaganju hemijskim materijama)

2) Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri korišćenju opreme za rad sa ekranom (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad sa ekranom)

3) Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri izlaganjanju biološkim štetnostima (Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrdav rad pri izlganju biološkim štetnostima)

4) Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri izlaganju karcinogenima i mmutagenima (Pravilnik o preventivnim merama  za bezbedan i zdrav rad pri ilaganju karcinogenima i mutagenima)

5) Mere bezbednosti i zdravlja na radu pri izlaganju azbestu (Uredba o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri izlaganju azbestu)

1) Mere BZR prilikom izvođenja građevinskih radova (Uredba o BZR na privremenim ili pokretnim gradilištima; Pravilnik o zaštiti na radu pri izvođenju građevinskih radova; Pravilnik o sadržaju elaborata o uređenju gradilišta)

2) Mere BZR pri ručnom prenošenju tereta (Pravilnik o preventivnim merama za BZR pri ručnom prenošenju tereta)

3) Mere BZR pri izlaganju vibracijama (Pravilnik o preventivnim merama za BZR pri izlaganju vibracijama)

4) Mere BZR pri izlaganju buci (Pravilnik o preventivnim merama za BZR pri izlaganju buci)

5) Mere BZR usled rizika od eksplozivnih atmosfera (Uredba o preventivnim merama za BZR usled rizika od eksplozivnih atmosfera)

6) Mere bezbednosti od opasnog dejstva električne struje (Pravilnik o opštim merama zaštite nna radu od opasnog dejstva električne struje u objektima najmenjenim za rad, radnim prostorijama i na radilištima)

7) Mere BZR pri preradi i obradi drveta i sličnih materijala (Pravilnik o posbnim merama zaštite na radu pri mehaničkoj preradi i obradi drveta i sličnih materijala)

8) Mere BZR u saobraćaju (Pravilnik o zaštiti na radu pri održavanju motornih vozila i prevozu motornim vozilima)

9) Mere BZR u poljoprivredi (Pravilnik o zaštiti na radu u poljoprivredi)

1) Način i postupak procene rizika u skladu sa Pravilnikom o načinu i postupku procene rizika na radnom mestu i u radnoj sredini i Smernicama za procenu rizika EU ISBN 92-827-4278-4 iz 1996. godine. Osnov i svrha procene rizika; obuhvat procene rizika; Opšti podaci o poslodavcu; Opis tehnološkog i radnog procesa, opis sredstava za rad (njihovo grupisanje, spisak opreme za rad i spisak lične zaštitne opreme); Prikupljanje podataka i snimanje organizacije rada; Prepoznavanje i utvrđivanje opasnosti i štetnosti na radnom mestu i u radnoj sredini; Grupisanje opasnosti i štetnosti; Procenjivanje rizika u odnosu na opasnosti i štetnosti; Utvrđivanje načina i mera za otklanjanje, sprečavanje ili smanjenje rizika; Zaključak; Izmene i dopune akta o proceni rizika; Pokretanje postupka procene rizika; Lice određeno za sprovođenje procene rizika; Plan sprovođenja postupka procene rizika; Provera efikasnosti primene akta o proceni rizika.

2) Pravilnik o postupku pregleda i provere opreme za rad i pregleda i ispitivanja električnih i gromobranskih instalacija i ispitivanja uslova radne sredine; Pregledi i provere opreme za rad (stručni nalaz  o izvršenom pregledu i proveri propisane opreme za rad i njegova sadržina); Ispitivanje uslova radne sredine (stručni nalaz o izvršenom ispitivanju uslova radne sredine i njegova sadržina).

3) Pravilnik o prethodnim, periodičnim i ciljanim lekarskim pregledima zaposlenih; Pravilnik o bezbednosti mašina (bitni zahtevi za zaštitu zdravlja i bezbednosti koji se odnose na projektovanje i izradu mašina – Prilog 1; deklaracija o usaglašenosti mašine i deklaracija o ugradnji delimično završene mašine – Prilog 2; znak usaglašenosti – Prilog 3; tehnička dokumentacija  za mašinu i tehnička dokumentacija za delimično završenu mašinu – Prilog 7)